Öngösterim Görseli

ERASMUS+

Öğrenim Hareketliliği
Gelen Öğrenci Genel Bilgiler

Erasmus öğrencisi olarak başvurmak için;

  • Eğitim gördüğünüz üniversitede tam zamanlı öğrenci olmanız,
  • Üniversitenizin sizi aday olarak göstermesi,
  • Doldurmuş olduğunuz başvuru formunu tüm ekleriyle beraber son başvuru tarihine kadar mail atmanız gerekmektedir.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde Erasmus değişim öğrencisi olarak eğitim görmek istiyorsanız, öncelikle kendi üniversiteniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Kendi üniversiteleri tarafından aday gösterilen öğrenciler gerekli başvuru formunu doldurmak zorundadır.Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizce’dir. Bu yüzden uluslararası olarak kabul görmüş İngilizce yeterlilik belgesi sunmanız gerekmektedir.

*Gönderen kuruluş tarafından verilen resmi kabul belgesi ve İngilizce dil sertifikası, transkript (üniversite eğitimi süresince alınan derslerin ve notların dökümü), öğrenim anlaşması ve yakın zamanda çekilmiş arkasına ad-soyad yazılı bir adet vesikalık fotoğraf.

PRATİK BİLGİLER

Vize ve İkametgah Tezkeresi  Türkiye’ye giriş yapabilmeniz için “öğrenci vizesi” almanız gerekmektedir. Kabul mektubunuzu alır almaz ülkenizdeki Türkiye Konsolosluğu’na giderek öğrenci vizesi almak üzere başvuru yapınız. Ayrılmadan önce seyahat ayarlamalarınızı vize işlemleri için gerekli zamanı ayıracak şekilde planlayınız.

Türkiye’ye geldikten sonra bir ay içerisinde oturma izni için şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir.

İkametgah tezkeresi Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden temin edilmektedir. Dış ilişkiler ofisindeki görevliler oryantasyon haftası süresince oturma iznine başvurmanız esnasında sizlere yardımcı olacaklardır.

İkametgah tezkeresi için gerekli belgeler:

  • Pasaport,
  • Pasaport fotokopisi (Kimlik bilgilerinin ve öğrenci vizesinin yazılı olduğu sayfalar),
  • “İkametgah Tezkeresi İstek Formu”nun iki adet kopyası (bilgisayarda yazılmış),
  • Dört adet vesikalık fotoğraf (ayrı ayrı),
  • Dış ilişkiler ofisinden alınacak “Öğrenci Kişisel Bilgi Formu”nun üç kopyası,
  • Başvuru ücreti: 100 USD veya 75 Euro,

Öğrencilerin, ikametgah tezkerelerinin sona erdiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde süreyi uzatmak için Emniyet Müdürlüğü’ne başvurması gerekmektedir, aksi takdirde ceza ücreti kesilecektir.

THKÜ’de Yaşam  bilgileri için tıklayınız.