Öngösterim Görseli

GELEN ÖĞRENCİLER

Kurumum  beni nasıl aday gösterecek? 
Her değişim öğrencisinin kendi kurumu tarafından THKÜ’ye gönderilmek üzere aday gösterilmesi gerekmektedir.
Öğrencinin kendi üniversitesi her yarıyıl için ilan edilen son teslim tarihinden önce THKÜ’ye başvuru formu göndermelidir.Öğrencinin kabul edilebilmesi için;
 • Başvuru formunun tamamlanmış olması (bölüm ve akademik birim belirtilmelidir) ve
 • Kurumlar arasında yapılan ikili anlaşma gereği başvurulan dönem için yeterli kontenjanın olması gerekmektedir.

Aday gösterilme işlemi tamamlandıktan sonra Başvuru Sürecine devam ediniz.

Nasıl başvurabilirim?

Değişim öğrenciliği adayları THKÜ başvuru formunu doldurmalıdır.Lisans ve lisansüstü değişim öğrencileri THKÜ tarafından gerekli görülen aşağıda yer alan belgeleri temin etmelidir:

 1. Başvuru Formu
  Başvuru formları tamamen doldurulmalı ve öğrenci tarafından imzalanmalıdır. Formun orijinali, faksla gönderimi veya fotokopisi kabul edilecektir. Ayrıntılı bilgi için ofisimizle irtibata geçiniz.
 2. Not Çizelgesi
  Orijinal İngilizce veya kurum tarafından İngilizce’ye çevrilmiş transkriptin fotokopisi
 3. Ders Listesi
  THKÜ’de almak istediğiniz derslerin listesi
 4. Ana Dili İngilizce Olmayan Adaylar 
  Ana dili İngilizce olmayan adaylar İngilizce yeterliğini kanıtlamak zorundadır:*

Başvuru formu dahilinde hem ev sahibi hem de misafir üniversitedeki bölümünüz ve kurum koordinatörleriniz tarafından onaylanması ve imzalanması gereken öğrenim sözleşmesi de yer almaktadır. Tüm değişim öğrencilerinin kayıtlı olduğu bölümden en az bir ders alması gerekmektedir. Erasmus değişim öğrencileri kayıtlı oldukları bölümden en az iki ders almalıdırlar.

Başvuru için herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu? 

Hayır.Başvuru formumu posta veya faks ile mi göndermeliyim yoksa e-posta olarak gönderebilir miyim?

Formun orijinali, e-posta eklentileri veya fotokopisi geçerli sayılır.Başvuru için süre uzatımı mümkün müdür? 

Hayır.Dil yeterliğine yönelik bir belge temin etmem gerekli mi? 

THKÜ’de eğitim dili İngilizce’dir. Erasmus değişim öğrencilerinin ve ana dili İngilizce olan değişim öğrencilerinin herhangi bir belge temin etmesine gerek yoktur. Ancak ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizce yeterliklerini kanıtlar bir belgeyi temin etmesi gerekmektedir.THKÜ değişim öğrencilerine maddi herhangi bir destek sağlıyor mu? 
Hayır.Oryantasyon programları ve okula/şehre adaptasyon konusunda THKÜ ne gibi bir destek sağlıyor? 

Kayıt öncesi dönemde öğrencilere toplu taşımayı kullanma, oturma izni alma, indirimli öğrenci ulaşım kartı ve öğrenci kimliği alma konularında  yardımcı olacak bir oryantasyon sunumu yapılmaktadır. Öğrenciler ayrıca mesai saatleri dahilinde diledikleri zaman sorularını sormak üzere ofisimize uğrayabilirler.Başvuru dokümanlarımı gönderdikten sonra neler yapmam gerekiyor? 

Doldurulan başvuru formu teslim alındıktan sonra, THKÜ Dış İlişkiler Ofisi dosyalarınızı ilgili bölüme göndermeden önce başvuru formuna yazmış olduğunuz e-posta adresine bir teyit maili gönderecektir. Değerlendirme sürecinin ne kadar süreceği bölümden bölüme değişiklik gösterebilir. Bölüm değerlendirme sürecinin ardından sonuç e-posta aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.Son teslim tarihinden önce başvuru formu ve diğer dokümanları göndermiş olmama ragmen Dış İlişkiler Ofisinden herhangi bir mail almamam durumunda ne yapmalıyım?

Ofisimizi e-posta yoluyla bilgilendirmelisiniz (intoffice@thk.edu.tr)Erasmus başvurusu sonuçları konusunda resmi olarak nasıl bilgilendirileceğim? 

İlgili bölümün Dış İlişkiler Ofisi’ni sonucun olumlu olduğuna yönelik olarak bilgilendirmesinin ardından, kurumunuzun değişim ofisine bir Kabul Mektubu gönderilir. Bu sebeple başvuru dosyalarınızdan önce kurumunuz tarafından doldurulan ve gönderilen THKÜ Erasmus Başvuru Yazısı’nda (Nomination Letter) güncel bir posta adresinizin yazılı olması önem arz etmektedir. Sonucun olumsuz olması durumunda, kurumunuz Dış İlişkiler Ofisinde yer alan ilgili bölüm e-posta aracılığıyla bilgilendirilecektir.Oturma izni yerine turist vizesi almam mümkün mü? 

Hayır. Turist vizeleri ülkeye giriş yaparken alınabilmekte ve 90 gün süreyle kullanılabilmektedir. Ancak turist vizesi 180 gün içerisinde yalnızca bir kez alınabilmekte olup bir yarıyıl 90 gün sürmektedir. Ülkeden bir kez ayrıldıktan sonra geri dönemez ve yarı yılınızı tamamlayamazsınız. Bu nedenle turist vizesi almamalısınız.Yarıyıl bittikten sonra ülkede kalmaya devam etmek istemem durumunda ne yapmam gerekiyor?

Dış İlişkiler Ofisi gereken belgeleri temin edebilir ve vize sürenizin uzatılması için gerekli prosedürler konusunda bilgi verebilir.Öğrencilere verilen indirimli ulaşım kartlarından yaralanabilir miyim? 

Evet yararlanabilirsiniz. İndirimli kart için online başvuru yapmanız gerekmektedir.

GİDEN ÖĞRENCİLER

Bir sözleşme imzaladım ve Dış İlişkiler Ofisi tarafından misafir üniversiteye aday gösterileceğim bildirildi. Ancak bir süre geçti ve henüz bir bilgilendirme yapılmadı. Ne yapmam gerekiyor? 

Güz dönemi öğrencileri Bahar dönemi öğrencilerinden önce aday gösterilir. Bu yüzden, misafir üniversite Güz dönemi öğrencilerine Bahar dönemi öğrencilerinden önce bir e-posta gönderecektir. Genel olarak beklenen gidiş tarihinden iki ay önce misafir üniversiteden başvuru formunuza ilişkin bir e-mail almamış olmanız durumunda, bizimle irtibata geçiniz.Gideceğim misafir kurum hakkında bazı sorularım var. Kiminle irtibata geçmem gerekiyor? 

Misafir üniversitenin web sitesinden bilgi edinebilirsiniz. Web siteleri kurumun müfredatı, verilen dersler, yurtlar vb. konularda ayrıntılı bilgiler içermektedir.Başvuru formumu doldurma konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

Başvuru formlarının pek çoğunun doldurulması aslında oldukça basit bir süreçtir. Lütfen öncelikle kendiniz doldurmayı deneyiniz. Ancak takıldınız konularda mesai saatleri içinde ofisimizle irtibata geçebilirsiniz.Komite tarafından yerleştirildikten sonra ne kadar bir sürede Erasmus hibesi alıp alamayacağımı öğrenebilirim?

Ne yazık ki bu konuda tam bir tarih veremeyeceğiz. Ulusal Ajans her bir üniversiteye verilecek hibe miktarlarını ilan etmektedir. Ancak ilan yapıldıktan sonra hangi öğrencilerimizin hibe alabileceğini duyurabiliriz.

Hibe verilecek öğrenciler ilan edildi ancak ben aralarında değilim. Yine de gidebilir miyim?

Evet. Lütfen hibe almamış olsanız dahi gitmek istediğinizi belirten aşağıdaki formu doldurunuz.

Hibe verilecek öğrenciler ilan edildi ancak ben aralarında değilim. Sizce ek hibe verilebilir mi?

Muhtemelen hayır. Az bir miktarda ek hibe alabilsek dahi, söz konusu hibe ancak Bahar döneminin sonunda elimize ulaşacaktır.

Sizlere bazı sorular yöneltmek istiyorum. Ne zaman ofisinizi ziyaret edebilirim?
Mesai saatleri içinde gelebilirsiniz.Bir Öğrenim Sözleşmesi hazırladım. Söz konusu belgeyi kim onaylamaktadır?

Bölümünüzün Erasmus koordinatörü Öğrenim Sözleşmesi’nin içeriğini incelemekte ve belgeyi onaylamaktadır. Hem bölümünüzün Erasmus koordinatörünün hem de THKÜ kurum koordinatörünün belgeyi imzalaması gerekmektedir.